Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Keramika Jiřího Duchka
Napsal Čestmír Sosnovec   
Neděle, 28 říjen 2007
 

Vážení čtenáři,

po delší době se konečně mohu vrátit k jedné z velkých osobností české"dřevopalné" keramiky, Jiřímu Duchkovi z Mutějovic. Muž, jehož expozici jste mohli shlédnout při naší letošní květnové výstvavě, neřekl ne na mou otázku o vzájemné spolupráci, a tak vám v několika dalších týdnech a měsících budeme přinášet nejen obrázky jeho keramiky, ale také ukázky některých jeho textů, které jsou velmi poetické.

EVANGELIUM PODLE MĚ

Když se modlím,

Bůh mě slyší

když se nemodlím,

tak taky

 

Nežli jsem ji přestěhoval, stávala moje první malá keramická pec vytápěná dřevem téměř uprostřed našeho dvora, nijak nezastřešená a nechráněná proti nepohodě a rozmarům počasí. Poskládal jsem ji jednou v létě, jen tak, zkusmo na zem, na kovový rošt jen několik málo centimetrů vysoký a nakonec tak už zůstala na dalších několik dlouhých let.

Stalo se to někdy vprostřed léta. Ležel jsem u pece na zemi, přikládal a díval se střídavě do toho pekla a na nebe, kde se divoce a výhrůžně převalovaly bílé i šedavé i černé mraky a blížily se asi tak rychle, jako se valí mořský příboj na pevninu. A já se v tu chvíli začal modlit k Bohu, aby se ty mraky zastavily, nebo jen alespoň trochu zpomalily, abych stačil dopálit tu pec dříve, nežli to na nás přijde.

A s pecí to ani nehlo a stála sveřepě a tvrdohlavě, jako majestátný vulkán, hučela hluboce a funěla směrem k tomu nebeskému vojsku ještě černější mračna hustého dýmu a oheň a žár.

Zvedl se silný vítr. Nebesa zabouřila. Začlo se blýskat a hromy doprovázely tu kanonádu neporazitelné armády ohlušujícím rachotem. Vodu už bylo cítit všude kolem. Teplota v peci se nepohnula.

Leže uprostřed toho všeho já, hrnčíř, objímaje zemi, na straně ohnivého vojska prosím nebesa o pomoc.

Už už jsem to pomalu vzdával, když najednou se ty mraky zpomalily a pak zastavily a začaly zvolna ustupovat zpět, jako i moře ustupuje, když přijde jeho čas. Vítr ustal, hromobití pomalu zesláblo v dálce.

Všechny živly znenadání uzavřely pro tu výjimečnou chvíli stvoření dočasné příměří.

Jindy jsem se podobně modlil, aby Bůh zalil svou zahrádku jen o něco později a přeci přišla průtrž mračen a já zas ležel na zemi a přikládal a kolem mě si potůčky hledaly cestičky mezi kamínky a jeden z nich si našel cestu i pod mou košili i za pas i do nohavic. Pec se dusila a syčela a pářilo se z ní jako z parní lokomotivy a pršelo a pršelo až tak, že zem už ani nestačila upíjet ze všech těch bystřinek s hadími ocásky a tak jsme plavali, dřevo i pec i já i celý náš dvůr.

 

www.keramikaduchek.wz.cz

 

Jiří Duchek
březen 2007

 

Fotografie:

zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
< zvětšit
zvětšit
   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 

Zobraz 1 z 1 komentářů

htj

Napsal: gg () v 22-04-2009 02:58

htj

Napsal: gg v 22-04-2009 02:58

wow gold:[url=http:// www.wowgoldbank.com/wow-gold/] wow gold[/url],wow gold website:[url=http:// www.wowgoldz.com]wow gold[/url] tks

 

» Nahlásit tento komentář adminovi

Zobraz 1 z 1 komentářůVložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
KE5     ACY   
T U  R   E  LTE
9U2  NTJ  PH3   
 N  Q   4  QKG
H6W     5HA   
   
   mXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík