Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Keramika a sumie na Kampě
Napsal Čestmír Sosnovec   
Čtvrtek, 08 květen 2008
 

V pondělí, 5.5. 2008 jsme se zúčastnili vernisáže výstavy tušové malby (Ohgen Hamanaka) a keramiky (Kóčiró Tačibana ze Šigaraki).

Jedná se o malou, ale příjemnou výstavu dvou typicky japonských uměleckých oborů, které mají dlouholetou tradici. Dovolte mi ocitovat několik informací a myšlenek obou autorů.

Malíř Ohgen Hamanaka (nar. 1945 v prefektuře Jamaguči) studoval od r. 1963 u mistra japonské malby Mujukiho Takeučiho. Od roku 1971 vystavoval svá díla po celém světě. Svou zručnost předvedl pan Hamanaka i při vernisáži, kdy na přání účastníků maloval před jejich zraky nejrůznější motivy.
V předmluvě v katalogu k výstavě mimo jiné uvádí:"Lidé si dnes musí najít své místo v této společnosti chaosu, etnických konfliktů, abnormálního počasí způsobeného vznikem ozónových děr a v důsledku rychlého vědeckého pokroku také bezohlednosti k životnímu prostředí.
A možná právě to je ten okmažik, kdy bychom se bez ohledu na státní příslušnost či rasu měli hluboce zamyslet nad přírodou a sebou samými."

Keramik Kóčiró Tačibana je o generaci mladší, narodil se v r. 1969 v Kjótu. V roce 1989 absolvoval obor "keramika" na Vysoké umělecké škole Sagano v Kjótu. Od roku 1996 připravil několik samostatných i společných výstav keramiky po celém Japonsku.
Dovolte několik myšlenek i tohoto umělce:"Keramika je pro mne práce s hlínou a umění hlínu vypálit. Spojení síly přírody vtělené do materiálu a lidské vůle ztělesněné v člověku, které dostalo svůj tvar. Nádoba je pro mě to, do čeho je možné věci ukládat, tvar, který má být naplněn...
...Plameny, které nádoby proměňují do nádherných barev, a právě pro ně vybraná a připravená hlína, pokora před vzájemnou harmonií chuti vypálené hlíny a mých myšlenek. A právě onen tvar, který je v přírodě přítomen, lae který bez doteku lidksé ruky nemůže vzniknout...

Informace o vystavujících převzaty z katalogu výstavy vydaného Museem Kampa-Nadace Jana a Medy Mládkových (2008)

 

FOTOGRAFIE:


   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
H7T     OKW   
 K  H  6   GG8
GRA  I9A  OTD   
 9  J   9  QSB
1TU     18P   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík