Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Workshop kaligrafie 2008 - 2. část
Napsal Čestmír Sosnovec   
Čtvrtek, 18 září 2008
 

Nedělní dopoledne přineslo do kaligrafického workshopu několik změn, seminaristé opět neměli možnost "mít dlouhou chvíli". Spíše naopak, byli konfrontováni jak s novým formátem, tak s novým materiálem.

Nedělní dopoledne trochu kopírovalo sobotní, jen formát byl jiný. Psali jsme na podlouhlé tanzaku (364x60 mm). I tyto "kartony" může majitel vyměňovat podle potřeby, pouze svitek musí mít uzpůsoben na podlouhlý formát tanzaku.

Témat vybraných pro psaní na tanzaku bylo tentokrát více. "Srdce" (kokoro, psáno kanji), "sakura" (psáno hiraganou), "hlas borovice" (macu no koe, psáno kanji), "bílý písek" (shiroi zuna, psáno kanji), "ticho" (šizuka, psáno hiraganou), "krásná příroda" (fúgecu, psáno kanji, složeno ze znaků pro vítr a měsíc) apod.
Každý si opět vybral dle svého uvážení, tentokrát již o výběru rozhodla nejen grafická podoba znaku (ů), ale také význam slova či spojení slov.

Musím přiznat, že zručnost seminaristů překvapila i samotného pana Ogawu a samozřejmě ho potěšila. I proto se opět rozhodl vybrat si od každého jedno podařené dílo z každého dne, které bude v lednu vystavovat na velké výstavě kaligrafie jeho skupiny Šóšinša v Japonsku.

V neděli to však nebylo vše. Při keramickém semináři jsme vyzkoušeli chování keramických dlaždic podobného formátu jako papír tanzaku a protože výsledky byly dobré, připravili jsme tento úkol pro všechny zúčastněné. Po napsání tanzaku tedy následovalo psaní na kermickou dlaždici. Výpalu se ujali, stejně jako při raku, Mirka Randová a Petr Novák. Všichni seminaristé, včetně lektora pana Ogawy si napsali vlastní dlaždici, naglazovali ji a vypálili resp. zchladili a omyli. Velký "adrenalin" pro každého. Výsledky velmi zajímavé. Dík za neděli patří právě našim hostům, keramikům.

Co bude tématem semináře v roce 2009 zatím nevíme, jisté ovšem je, že se bude konat, již počtvrté a o jeho náplni vám dáme včas vědět.

Fotogalerie:

 


   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
 N      N    
P7   1  W4  EJ4
 Y  OI4  T    
 E   H   Y  LB7
8TY     QR9   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2020 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík