Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Workshop kaligrafie 2008, 1. část
Napsal Čestmír Sosnovec   
Neděle, 14 září 2008
 

Jakýsi "třetí ročník" workshopu kaligrafie se nakonec uskutečnil na konci srpna, 23. a 24.8. 2008. Protože byl bohatý na různé aktivity, nezbývá, než fotoreportáž z jeho průběhu rozdělit na dvě části, přesně podle dnů, kdy probíhal.

Sobotní program workshopu  měl zpočátku tradiční průběh. Věnovali jsme se krátkému tréninku psaní čar a znaků a zvykali si na psaní štětcem, kterému se většina účastníků (jedná se každý rok v podstatě o podobné složení skupiny) v běhu roku 2007-2008 neměla možnost věnovat.

Tématem prvního dne byl znak pro kámen (ishi). Téma bylo navíc ztíženo novým formátem, na který jsme psali. Tím byl papír šikiši (téměř čtverec 241x273 mm), který je možné podle potřeby vkládat do svitků. Právě to byl jeden z hlavních cílů celého semináře - vytvořit si vlastní dílo (nebo více děl), které posléze mohu libovolně používat a měnit ve svitku (či svitcích) podle nálady, ročního období či vystavovaného exponátu v tokonomě či jinde.

Tradiční kroky - psaní na novinový papír, poté na cviční kaligrafický papír, dále na cviční papír formátu šikiši - víceméně kopírovaly každoroční postup. Formát papíru byl ale přeci jenom odlišný, a tak nešlo úplně o totéž. Navíc finální bílý "karton" šikiši všem seminaristům trochu svazoval ruce, byl přeci jen netradiční a každý měl k dispozici poměrně omezené množství.
Přes všechny tyto překážky si každý ze seminaristů nejméně jeden vlastní exponát odvezl. Vlastní znak měl každý ze seminaristů jiný, protože existuje mnoho různých podob psaní jednoho znaku. Co seminarista, to jiný způsob psaní (většinou se člověk rozhoduje podle grafické podoby).

Čas nám vyšel tak akorát, podobné to bylo s energií, ale protože od 20.00 probíhal koncert Yellow sisters, všichni jsme se úspěšně "dobili a těšili se na druhý den.

Fotogalerie:

 


   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
DKM     9TR   
X P  O   8  Y4Y
TPT  YM6  SHX   
 R  A  3   46I
KSO     SPF   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík