Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Workshop kaligrafie 2
Napsal Čestmír Sosnovec   
Středa, 01 srpen 2007
 

Po prvním dnu měl každý z účastníků své vlastní dílo (kokoro) a doufal, že dostatečně zaschlo, abychom mohli přistoupit ke druhé (pro většinu účastníků nové) fázi, jeho zpracování. Je neméně důležitá, protože jí můžeme také vše pokazit, což by znamenalo psát dílo znovu.

Předvádění se ujal mistrův žák, Štefan Havlíček, který v lednu pomáhal se zpracováním několika desítek jeho děl v Japonsku. Dílo na rýžovém papíru je třeba namočit. Na tvrdou a rovnou podložku nalijete odpovídající množství vody a dílo do ní položíte. Opatrně jej rozprostřete a počkáte, až se celý papír namočí. Pak, pomocí srolované utěrky, veškerou přebytečnou vodu odsajete a zároveň vyrovnáte dílo, aby nemělo žádné vlnky ani skrabacení. Dílo pokládáte lícem do vody!

Dalším krokem je natření namočeného díla rýžovým škrobem nori (funguje jako lepidlo). Vhodný je plochý a měkký štětec, abyste neroztrhli dílo. Škrob je nutné naředit vlažnou vodou, aby se lehce roztíral. Škrob musíte rozetřít rychle a po celém povrchu díla. Obtížné jsou především okraje, protože nesmíte přetáhnout na podložku (dílo by se k ní přilepilo i s podlepovacím papírem a už byste jej nesundali), a zároveň potřebujete, aby byly namazané i okraje, aby neodstávaly (nepřilepené).

Namočené a škrobem namazané dílo nyní podlepíte speciálním podlepovacím papírem (urauchi). Ještě před namočením díla si připravíte jeho formát, měl by být o něco větší než dílo, abyste ho po zaschnutí mohli odříznout. Připravený podlepovací papír opatrně položíte od jedné strany na dílo a pomocí utěrky opět papír přimačkáváte. Postupujte od středu směrem k okrajům, abyste odstranili vlnky a papír podlepovací se spojil dokonale s dílem, takže v závěru nepoznáte, že se jedná o dva papíry na sobě.

Poté je třeba vše nechat přirozeně a pomalu schnout. Někdy se dílo přischnutí samo odlepuje, jindy je třeba jej optrně strhnout. Pozor, i zde můžete dílo zničit!

 

Fotografie:

zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
T3I     UTX   
 3  L  6 Y  AE1
 8  T1U  5Y9   
 K  S   2  MSL
 S     TJK   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík