Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Workshop kaligrafie 1
Napsal Čestmír Sosnovec   
Neděle, 29 červenec 2007
 

První červencový týden se nesl ve znamení kaligrafie. Dlouho a pečlivě připravovaný seminář pro nás byl velkou výzvou, protože jsme měli vzácné hosty. Čtyři ženy a jeden muž, všichni z Japonska, se ujali úlohy vést seminář, jehož téma jsme na mé přání zaměřili nejenom na psaní kaligrafie, ale také na zpracování díla jako takového.

Masaharu Ogawa, známý z našich stránek dostatečně, přijel skvěle připravený a se spoustou zajímavého materiálu, potřebného na zpracování kaligrafických děl. K tomu se ale dostaneme až později.

Úvod semináře probíhal ve stejném duchu jako vloni a předloni. Pan Ogawa vysvětlil svojí techniku práce se štětcem a chtěl, aby se ji naučili i účastrníci semináře. Myslím, že se to v průběhu dopoledne povedlo a tak jsme mohli přejít od tréninku se štětcem k prvním znakům. Nejprve všichni psali hiraganou znak no (slabiku), jejíž vývoj mistr vysvětlil. Poté, co si každý zkusil znak na novinovém papíře (mnohokrát), rozdali jsme rýžový papír a psali na něj. Zpočátku byli všichni překvapeni, jak odlišně reaguje tento druh papíru, ale postupně si zvykali. Seminární den měl 3 pomyslné části, trénink do oběda, poobědovou část se slabikou no a podvečerní část se psaním znaku kokoro (srdce). V poslední části prvního dne již byla patrná únava účastníků, protože program byl opravdu náročný. Nicméně většina účastníků ani nedosvačila a již měla v ruce štětec a psala znovu a znovu.

Každý chtěl vytvořit co nejlepší dílo. Spolu s mistrem si vybral variantu znaku kokoro, mistr ji před jeho zraky napsal a předal jako vzor, podle kterého mohl žák psát. Přál bych vám vidět a vnímat pracovní prostor v této době. Únava, napětí, touha psát co nejlépe, vytrvalost, soustředění.

Teprve v pozdních odpoledních hodinách seminaristé přešli z dílny k rozdělanému ohni a pochutnali si na několika druzích opečeného masa. Společný večer uzavřel den plný nových zkušeností, které ještě obohatila paní Oka. Zničeho nic se objevila v kimonu u ohně a předvedla japonský děkovný tanec (odori). Abychom nezůstali pozadu, vytáhl jsem po letech svou kytaru a zahrál něco českých písní.

 

Fotografie:

zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
> zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
3Q9     M    
I X  S  2F  6NX
19C  T23  S    
S 5  S   N  GPQ
MHR     W8C   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík