Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Seminář tušové malby II.
Napsal Čestmír Sosnovec   
Středa, 05 září 2007
 

2. den

Všichni se dobře vyspali a v neděli ráno pokračoval seminář tématem „Malba zátiší“. Paní Andó chtěla sice spojit kresbu dýně s okurkami a paprikou, ale nakonec se všichni shodli na tom, že začneme jednodušeji a ponecháme pouze dýni. Stejně jako v případě ředkvičky, i zde existuje několik variant, jak kreslit. Vyzkoušeli jsme všechny.

Následná kresba okurky byla jednodušší, než si všichni zpočátku mysleli. Každý se pokoušel zhotovit co nejvěrnější a nejpřesnější kresbu, různě ji vylepšoval a doplňoval. Paní Andó poté ukázala zdánlivě jednoduchou techniku, jak okurku nakreslit a tu jsme pak zkoušeli. Jednalo se o jakési kreslení osmičky s tím, že se opět využívalo celé šíře štětce a tím vznikaly, díky různým tuším ve štětci, odlišné odstíny tuše (viz 1. den).

Po obědě paní Andó konečně vyslyšela přání všech účastníků a pustila se do kreslení bambusu. Koncentrace seminaristů tím ještě stoupla a tak byl závěr celé akce opravdu intenzivní. I u bambusu byly výsledky opravdu zajímavé a myslím, že všem „kreslířům“ dodaly odvahy zkusit si tyto techniky doma a třeba i s jiným tématem.

Paní Andó, zvyklé na japonský přístup k učení se novým věcem, typický intenzivním tréninkem jednoduchých a často ne příliš zábavných objektů (nebo jen čar), jsem znovu musel vysvětlit, proč všichni chtějí kreslit bambus, větvičku borovice či sakuru, které máme s Japonskem spojené. Pochopila a akceptovala tak, že přeskočí několik kroků učení se tomuto umění v Japonsku. Velké gesto.

My jsme si zase uvědomili, že si můžeme vyzkoušet něco, co japonský žák (jakéhokoliv věku) může dosáhnout až po několika letech tréninku.

Paní Andó patří poděkování všech účastníků semináře.

Fotografie:

 

zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
 T     GF8   
HT   K   1  K92
 G  KNE  TJA   
 T   T  S   W8E
BTC     C7S   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík