Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Seminář tušové malby I.
Napsal Čestmír Sosnovec   
Neděle, 02 září 2007
 

1. den

Po tradičně pečlivých přípravách den před konáním akce jsme v sobotu, 18.8. 2007 zahájili dlouho očekávaný seminář tušové malby. Dlouho očekávaný proto, že se jednalo o téma, se kterým se ještě nikdo z nás v praxi nesetkal, a také proto, že přijížděl lektor, se kterým jsme se nikdy před tím neviděli.

Paní Teri Andó pochází z Tokia a svému koníčku, tušové malbě, se aktivně věnuje již několik let. Pořádala několik vlastních výstav, které se setkaly s velkým ohlasem. Každý týden dochází ke svému učiteli a navíc se 2x-3x týdně sama věnuje umění štětce doma. Nutno podotknout, že paní Andó normálně pracuje a stará se o rodinu.

Tušová malba se v našem povědomí nepojí pouze s Japonskem, ale především s Čínou.

Na rozdíl od kaligrafie se při tušovém malířství používají trochu jiné štětce a především se se štetcem jinak pracuje. Rozdíly najdeme také u tuše, která je hustší než ta kaligrafická a používá se v různých ředěních současně. Hustá tuš noboku, noboku zředěná několika kapkami vody nazývaná chuboku a řídká tuš tanboku vytvořená smísením většího množství vody a tuše chuboku, jsou výchozím bodem každého malíře.

Různé druhy tuše namáčíme do jednoho štětce. Při semináři tedy každý namáčel jednu stranu štětce do noboku, hned poté druhou stranu štětce do chuboku. Následovalo malé odkápnutí do přiloženého hadříku a spontánní malování. Pokud někdo na chvilku zaváhal, tuše ve štětci se smísily a vytvořily jednolitou monotóní černou barvu. Účelem byl však pravý opak, tah štětce měl obsahovat různé odstíny tuší (valéry) tak, aby tah působil co nejplastičtěji. I z tohoto důvodu jsme seminář začínali tréninkem kruhů či spirál, kde se kromě jiného každý učil najít správný rymus vlastní práce.

Po zvládnutí spirály přišel první oříšek a to bylo kreslení hroznu. Všichni tento krok zvládli a mohli pokračovat kreslením ředkvičky, na které byly nejtěžší listy. Listy bylo mimoto možné kreslit vícero technikami. Přestože se všichni účastníci zabývali tušovou malbou premiérově, výsledky byly poměrně uspokojivé.

I když byl první den nesmírně náročný, stejně nebylo možné seminaristy dostat od stolů a zbavit je štětce. Paní Andó byla příjemně překvapena nejenom jejich zájmem, ale také zručností, se kterou zadaná témata zvládli.

 

Fotografie:

zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
6XF     XBE   
C   R  6   2UM
UKA  7PR  DGQ   
Y T  N   A  AFU
4HJ     9C5   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík