Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Doplňkové rostliny
Napsal Čestmír Sosnovec   
Pátek, 06 červen 2008
 

Když chodím po zahradě a prší nebo zrovna vycházející slunce zavírá oponu za ránem plným rosy, vnímám mnoho zajímavých změn, barev, odstínů a vůní bonsají a kamenů.

Přijdou pak ale dny poměrně stejnavé, letní, především ty teplejší, kdy již ani rosa nepadá a člověku se těžko dýchá.
Nějak jsem až letos přišel na to, že právě naše doplňkovky mi nejlépe připomenou, že se zase něco nového stalo, vyrostlo nové stéblo nebo vykvetlo první poupě a den není vůbec tak monotónní, jak by si ho člověk možná chtěl představovat.
Právě tyto nenápadné skupinky v miskách, většinou alespoň ze dvou druhů rostlin, mi nějak podezřele často přitahují pohled bloudící po zahradě. Určitě to není tím, že by byly větší nebo hezčí než vloni, spíše se cosi změnilo ve mně a já sám je vyhledávám.
Četl jsem přes zimu poměrně hodně knížek, hodně tvaroval bonsaje, věnoval čas zahradám a také je skutečně budoval. Snad jsem se trochu uzavřel a začal více prostoru dávat sám sobě. A rozehrálo se mnoho zajímavého. Potkal jsem několik "nových" lidí, kteří mě svými myšlenkami přivedli k přemýšlení o podstatných věcech, nutili mě tak nepřímo k vytváření a obhajování vlastních názorů.
Poslední dobou si lámu hlavu tím, proč mě tolik přitahují japonské zahrady, bonsaje a kaligrafie nebo spíše Japonsko obecně a jak to člověka ovlivňuje. Zda se dá skloubit život Evropana prosáklého, ať už chce nebo ne, křesťanstvím, s uměleckými disciplínami vycházejícími ze zcela odlišných náboženství Východu. Domnívám se totiž, že pokud člověk chce proniknout do oborů z tak odlišného prostředí, musí toto prostředí poznat nebo se o to alespoň intenzivně pokoušet.

Samozřejmě nemám pocit, že bych Japonsko dobře znal. Ale opravdovou radost prožívám i tak. Když se mi propojí různé zkušenosti z Východu a Západu, nebo mi vzpomínka z jedné zahrady pomůže pochopit něco v mé zahradě, nebo rozkvete podběl v trsu s jinými jarními květinami v misce a já prožiju ten okamžik, který už je za několik chvil pryč, ten moment krásy dané rostliny, který rostlina chystá celý rok.
Odpočívám, jenom pozoruji a nepřemýšlím. Nemusím hodnotit, posuzovat, rozhodovat. Jednoduše jenom jsem.
Na chvíli odskakuji k zenu, jakoby cestuji na druhou stranu polokoule.
"Vymaňuji se z poddanosti pojmům. Uvědomuji si, že slova jsou pouze znameními vynalezenými ke každodennímu použití, která však nemají nic společného se skutečností. Snažím se vzdát své víry v absolutnost pojmů. Člověk jakoby už nebyl s to něco bezprostředně prožívat. Nedovolujeme prožitku, aby zůstal prostě čistým prožitkem, ani na pouhých pár okamžiků. Každý prožitek okamžitě redukuji na myšlenku. Vidím-li růži a pomyslí, jak je krásná, už jsem ji srovnal s jinými růžemi, které jsem viděl dříve, a provedl jsem hodnocení. Už nevidím tuto růži tady a teď, zmeškávám to, jaká skutečně je".

Něco mě začalo šimrat na koleně, z dáli se blíží nějaká známá melodie. Ještě chvilku se pokouším soustředit, nenechat se rušit. Pak ale rozum ztratí trpělivost: "Zvoní ti mobil, zvedni to!"

(Text uvedený v uvozovkách je citován z publikace Moudrosti a příběhy zenu, Marco Aldinger, nakl. Portál 2000)

 

 

FOTOGALERIE:

   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 

Zobraz 1 z 1 komentářů

...

Napsal: Tom Benda () v 13-11-2008 17:52

...

Napsal: Tom Benda v 13-11-2008 17:52

Úžasné. 
Rád bych se zeptal na druh rostliny na obrázku č.2 a 3. 
Díky.

 

» Nahlásit tento komentář adminovi

Zobraz 1 z 1 komentářůVložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
 R     3DT   
RC   K   P  2U6
 6  E2N  G9P   
 3   2  U   IO1
9ID     TAR   
   
   mXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík