Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Rezidence pro život, Šigemori Mirei
Napsal Čestmír Sosnovec   
Neděle, 25 říjen 2009
 

rezidence-pro-zivot-03.JPG Po delší době se opět vracím k pravidelným aktualizacím na našich stránkách a zároveň také k cestě po Japonsku v roce 2008. Naváži v místě, kde končila poslední aktualizace, tedy v Kjótu. Toto město překypující nejrůznějšími poklady japonské kultury  se mimo jiné stalo sídlem zahradního architekta Shigemori Mireiho. A právě do jeho rezidence se dnes podíváme.

Navštívit zahradu a dům této známé osobnosti japonské kultury není úplně běžné a ani snadné. Nachází se v blízkosti Kjótské univerzity, trochu stranou tradičních turistických oblastí s chrámy a zahradami. Kromě toho se na prohlídku musíte předem ohlásit, probíhá pouze několikrát za den v určených časech. Pokud vás ale ego žene tak jako mě, nezastaví vás před dosažením cíle téměř nic.

Vše jsem dopředu zajistil, stačilo se již do zahrady pouze dostat. Domníval jsem se, že se sem dostaneme pěšky z předchozího místa a přitom si trochu prohlédneme běžnou městskou zástavbu. Trasa však bylo o něco delší než se mi zdálo na mapě a v závěru se změnila v malý úprk na místo určení, protože čas nás limitoval. Účastníci zájezdu brali celou záležitost poměrně s humorem a ani můj mírný despotismus a přísnost je nevyvedl z míry. Ačkoliv jsme měli zpoždění, klidně si zaběhli do pekárny, kterou jsme míjeli (neviděli totiž již 10 dnů normální pečivo v Evropě běžné) a v klidu konzumovali své občerstvení. Když jsme i poté pokračovali ve vsižném tempu trvajícím celkově desítky minut, nazvali celé odpoledne „Kjótský maratón". Přiznávám zpětně, že oprávněně. Jak už to bývá, méně příjmené věci brané s humorech se vrývají do paměti, a tak se toto odpoledne stalo jedním z hlavních zážitků celé naší cesty.

Zahradu jsme nakonec našli, ale přišli o několik minut později, což nám průvodce dával zřetelně najevo. Po chvilce oťukávání jsme se však sblížili, protože můj upřímný zájem o téma byl zřejmě dostatečně čitelný i přes mé, ne zcela dostačující znalosti japonštiny.

Nyní ještě několik faktických údajů.

Tzv. bývalá rezidence  Mirei Šigemoriho je tradiční městský dům z období Kjóhó (1716-35),  z poloviny období Edo (1789) pochází  pokoj šoin  s přilehlou zahradou a pavilony pro čajový obřad (Mudži-an, 1953 a Kókoku-an, 1969). Jak zahrada, tak pavilony byly navrženy Šigemori Mireim, vlivným architektem japonských zahrad 20. století, autorem zahrady Hódžó chrámu Tófukudži (1939) a mnoha dalších.

Dům patřil rodině Suzuka z blízké šintoistické svatyně Jošida a původně byl obydlím kněze. Mirei Šigemori jej v roce 1943, uprostřed 2. světové války a k úžasu přátel, koupil od tohoto řádu pro svou rodinu v právě probíhající dražbě. Šigemori žil po zbytek svého života zde. V roce 1953 postavil čajovnu Mudži-an, čímž provedl první větší rozšíření domu, který koupil o 10 let dříve. V dubnu téhož roku vytvořil k čajovně zahradu, která je v centru plánu. Severně od šoinu. V roce 1955 přetvořil vstupní pasáž v jižní části zahrady a přidal zvlněnou pěšinu. Zahrada na jih od šoinu byla postavena ve dvou etapách, první v roce 1952 a druhá 1956.

Hlavní zahrada sestává ze 4 aranžmá kamenů, symbolizujících elyzejské ostrovy: Hórai (ústřední aranž) a od východu na západ Hódžó, Eišú, a Korjó, umístěných v suché zahradě (širakawazuna) (podle starých čínských legend se jednalo o tři bájné hory, na nichž sídlí tři mudrci (až čarodějové, ideální bytost, která odešla ze světa), mající lék na nesmrtelnost). Ostrov Hórai se skládá z kamenné kompozice ve stylu jeřába a hódžó kompozice ve stylu želvy. Kameny známé jako modré kameny v oblasti Awa v Japonsku, pochází především z ostrova Šikoku. Na zahradu je výhled z verandy a hlavního pokoje pro hosty. Z hlavního pokoje šoin s posuvnými dveřmi šódži a rohožemi tatami a visící papírovou lampou, navrženou speciálně Isamem Oguči. Pavilon pro čajový obřad je hybridem moderního a tradičního designu. Ve srovnání se svatyněmi a chrámy ve městě je tento dům rodinného typu svým měřítkem a velikostí menší a vyhovuje rytmu běžného života. 

Většina jeho textů v knize rukopisů byla vytvořena v ateliéru, který je umístěn mezi hlavní budovou a šoinem. Tato rezidence stále existuje a byla jedním z dědiců tohoto velkého zahradního architekta proměněna v muzeum.

 

Odborná spolupráce: David Labus

 

Prameny:

1.       http://www.est.hi-ho.ne.jp/shigemori/association.html

2.       Tschumi Ch.: Mirei Shigemori - Rebel i n the Garden, Birkhaeuser 2007

 

FOTOGRAFIE:

 

   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 

Zobraz 4 z 4 komentářů

Pekárna

Napsal: vlasta () v 05-11-2009 16:16

Pekárna

Napsal: vlasta v 05-11-2009 16:16

Poprvé jsme pekárnu ukázněně minuli, všichni! Podruhé (cesta byla komplikovaná) byl hlad silnější než "brutální" Čestmír. Zdravím všechny účastníky. Vlasta

 

» Nahlásit tento komentář adminovi

ještě maraton

Napsal: Jaroslav Servus Mgr. () v 29-10-2009 19:13

ještě maraton

Napsal: Jaroslav Servus Mgr. v 29-10-2009 19:13

Nálada celé zahrady, byť rozměrově malé byla nesmírně působivá. Přispělo k tomu i počasí a podzimní atmosféra dodávala působnosti a sváděla k rozjímání. O fyzické náročnosti maratonu svědčí i fotografie č. 21, na níž je vidět vyčerpání starších běžců.

 

» Nahlásit tento komentář adminovi

Šigemori

Napsal: T.Homola () v 28-10-2009 07:28

Šigemori

Napsal: T.Homola v 28-10-2009 07:28

Tyhle fotky jsou velmi pěkné. Zahradu snad nikdo od nás ještě nefotil, ale méně detailnější pohledy jsou nafoceny v knížce Japanese Gardens - Tranquility, Simplicity, Harmony (annoncoval jsem jí na bonsai-dnes.cz, ale zájem o tyhle věci je asi u nás mizivý). Mně se realizace Mistra Šigemori líbí. Vzhledem k tomu, že se těšil důvěře pži zásazích do děl historických komplexů (chrám Daitoku, svatyně Macua atd.), musel být Japonci přijímám s hodně zásadním respektem a přídomky "rebel" jsou vyprofilovanou absolutní Západní neznalostí problematiky.

 

» Nahlásit tento komentář adminovi

Kjótský maraton

Napsal: vs () v 26-10-2009 14:42

Kjótský maraton

Napsal: vs v 26-10-2009 14:42

Jo,jo, některé věci jsou skutečně nezapomenutelné. Běh za Šigemorim, nebo-li Ilegální kjótský maraton pod vedením brutálního Čestmíra - jednoaktovka pro 11 herců, patří k intenzivním dnům stáže. Zvlášť, když jsem fotograficky ještě "proběhla" jednu podzimní zahradu. Den jsme zakončili večeří v kjótské univerzitní menze, v divadle fraškou kjógen a s králem Learem. Pro neznalé taktéž intenzivní...Tak  
zase někdy...... Vendula

 

» Nahlásit tento komentář adminovi

Zobraz 4 z 4 komentářůVložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
 9     OC1   
TT   9  U O  CEJ
 3  LMQ  T T   
 B   E  U 6  BEE
EHL     4KG   
   
   mXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík