Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Vzdušné hřížení
Napsal Čestmír Sosnovec   
Pondělí, 21 listopad 2005
 

V japonských časopisech často představovaná metoda vzdušného hřížení může přinést nové zkušenosti i u nás. Ne snad, že bychom ji neznali, ale u bonsají ji příliš často nepoužíváme. Je to škoda, protože pokud sesazujeme rostlinu o několik pater nebo chceme odstranit velké větve, můžeme v průběhu jedné sezóny díky této technice získat jednu i více nových rostlin, často velmi zajímavého tvaru, navíc několik let starou s hezkou patinou. Tato technika nachází uplatnění také u velkých stromů např. v zahradách, na kterých se nám líbí některé partie větví.Ty se po zahřížení a po přesazení do misky mohou stát zajímavou bonsají.

V letošním roce jsem tuto techniku vyzkoušel na javoru (Acer ginnala), který patří díky svým dobrým vlastnostem k nejvhodnějším tuzemským listnáčům pro pěstování bonsají u nás. Javor má nádhernou podzimní barvu, snáší dobře u suché vnitrozemské podnebí, dobře obráží a nemá velké listy ani dlouhé řapíky.

Začátkem července jsem se rozhodl, že vystavím novou korunu tohoto listnáče a musím tím pádem odstranit dvě poměrně letité větve v levé části koruny. Přišlo mi ale škoda pouze je odstřihnout a vyhodit a navíc jsem již delší dobu přemýšlel o tom, že vyzkouším techniku vzdušného hřížení. Ostrým nožem jsem na větvi, kterou jsem chtěl zahřížit, obřízl kolem dokola celé větve proužek asi 1 cm široký. Tento proužek kůry jsem pečlivě odstranil (jak broku, tak kambium) až na tvrdé dřevo a překryl hrstí mokrého rašeliníku tak, aby byl celý oloupaný proužek mechem zakryt a zajišťoval tak udržení dostatečné vlhkosti. Oblast oloupaného proužku jsem i s mechem obalil igelitovým sáčkem a na obou stranách ovázal drátem, aby i mech co nejméně vysychal. Strom i se zahříženými větvemi jsem umístil na stinné stanoviště (ideální teplota pro tvrobu nových kořenů je cca 20 oC) a čekal.

Přerušením vodivých drah při použití této techniky je pro strom stresovou situací. Tok živin z listů do kořenů se přerušuje porušením kambia a nad ním umístěného floému. Tok vody z kořenů do listů pokračuje, ten má na starosti xylém a dřevo, které zachováváme. Zdravá rostlina na tuto situaci reaguje tvorbou hojivého pletiva, tzv. kalusu, z něhož posléze vyrůstají nové kořeny, které díky vlhkému mechu rychle rostou a brzy mohou převzít ztracenou funkci původních kořenů (tu jsme přerušili oloupáním kůry).
Někdy se stává, že zahřížená rostlina vytvoří pouze kalus a nové kořeny se neobjeví. Není to nic neobvyklého, staré rostliny takto rády reagují. Pokud hřížení neprovedeme dobře nebo ve správnou dobu (většinou od března do července), nemusíme být úspěšní.

Vhodné také je neprovádět po zahřížení v koruně žádný střih výhonů, aby tok živin probíhal co nejintenzivněji.

Javor jsem ze zvědavosti po měsíci velmi opatrně zkoumal, rozbalil jeden ze sáčkou hřížené větve, ale nové kořeny neviděl. 20.8. 2005 jsem sáček rozbalil znovu a nové kořeny již zaplnily velkou část objemu rašeliníku.
Připravil jsem si dva kontejnery s akadamou, větev rozbalil a poté odtsřihl. I s mechem jsem celou větev zasadil do kontejneru, dosypal akadamu a zalil. Do začátku podzimu mají obě větve, nyní nové stromky, ještě čas vytvořit další kořeny. Pokud přečkají zimu, získal jsem během jednoho roku dvě nové 5-leté bonsaje. Nechcete to také vyzkoušet? Mnoho zdaru!

Fotografie:

   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
NQH     17J   
U T  A  6   7NE
X R  A1U  D14   
H T  J  H 7  NM7
Y1C     5EM   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík