Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Serge Clémence 2006
Napsal Čestmír Sosnovec   
Středa, 10 leden 2007
 

Po roční pauze bych se opět chtěl na chvilku vrátit do zahrady Serge Clémence, kterou znáte z našich stránek poměrně dobře. Jak jsem již zmiňoval, Serge se po krátké zkušenosti v Bonsai centru Schinznach vrátil ke svému původnímu povolání a jak sám říká, našel znovu svůj ztracený klid. Jeho původní vize, změnit svůj koníček v povolání, se nepodařila naplnit, což bych ovšem nepříčítal pouze jeho osobě. Z vlastní zkušenosti vím, že povolání "bonsajista" se nechá zařadit do oblasti askeze, tedy, nechci-li opustit určité zásady a dělat ze sebe distributora nakoupeného zboží a bonsaje "mrskat jako housky na krámě".

Serge neztratil či nezměnil téměř nic ze svého charakteru. Pořád je to zarputilý, poměrně otevřený člověk s jasným cílem. Protože hodně a dobře sportoval nechybí mu vůle, síla a také ego. Nebude nikdy sbírat a tvarovat průměrné nebo menší stromy, to by ani neodpovídalo jeho konstituci. Proto se můžeme jenom těšit na jeho další kreace z "mamutích" stromů. Bohužel už asi nikdy nezíská výraznější schopnost trpělivosti, jediné vlastnosti, která mu v souvislosti s bonsajistikou chybí. Avšak vzhledem k tomu, že bydlí ve Švýcarsku, se tímto malým problémem nemusí až tak zabývat.

V zahradě rodiny Clémence se v ohledu na bonsaje poměrně hodně stromů vyměnilo. Některé Serge prodal, jiné vyměnil. Na fotografiích můžete vidět jak nové, tak starší, nádherně zapěstované bonsaje, jejichž vzhled si můžete porovnat se staršími články. Svůj díl zásluh na tom má nenápadná, ale velmi pečlivá Evelína, manželka Serge. Každý den stromy zalévá, čistí od plevelu a zaschlých jehlic.

Evropská bonsajistika kráčí dál. Mám pocit, že éra švýcarských sběračů jamadori pomalu končí. Už nestačí pouze sbírat velké stromy a sázet je do misek. Sleduje se pečlivá, pravidelná a dlouholetá práce se stromy, hledají se nové cesty, jak už tak skvělý materiál ještě vylepšit a zdokonalit. Uvidíme za několik málo let, jak pěstitelé ze země helvétského kříže obstojí a já osobně jim budu držet palce, bude tak totiž k dispozici nesmírně cenný materiál, ze kterého se může každý mnoho naučit.

 

Fotografie:

zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
LP2     T6B   
 A  A  M P  TIM
 5  6US  DF9   
 T  S   T  O69
 W     6Y2   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík