Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Kawabe Takeo
Napsal Čestmír Sosnovec   
Neděle, 04 březen 2007
 

Při jedné z tokijských výstav na podzim 2005 jsem si u vjezdu do budovy všiml člověka koordinujícího příjezd a odjezd vozidel bonsajistů. Připadalo mi to skutečně nezvyklé a snad i trochu přehnané, nicméně Japonsko má prostě své speciality a tak jsem se tím dále nezabýval.

Asi by překvapilo ani vás, kdybyste o tři dny později při vstupu do jedné malé tokijské bonsajové zahrady, plné jalovcových skulptur, stáli tváří v tvář témuž člověku. V tu chvíli to ovšem byl majitel, nikoliv "policista" z řad organizátorů výstavy. Nesmírně milý a otevřený člověk, plný energie a dobré nálady. Co vás zajímá, odkud jste, jak dlouho děláte bonsaje, co vás přivedlo do Japonska a k bonsajím? Nestačil jsem téměř odpovídat, natož se ptát.

Pan Kawabe, žák Masahiko Kimury, jdoucí svou vlastní cestou je zaangažován také v Evropě coby lektor seminářů v Bonsai centru Dany Useho v Belgii. Proslavil se zpracováváním bonsají z jalovců, především opracováváním mrtvého dřeva a používáním speciálních technik jako jsou hřížení, extrémní ohýbání, výrazné změny polohy zasazení v misce apod.

Jeho zahrada není velká a také ne zrovna prosluněná. Z toho důvodu se mi poměrně špatně fotilo. Špatné pozadí, malý odstup od rostlin, málo světla …
Vše ovšem nahradilo to, co jsem mohl vidět a klidně zdokumentovat. Opravdu neobvyklé jamadori jalovců, často téměř bez zeleného obrostu, ale s dokonalým kmenem resp. mrtvým dřevem. Právě to je pro tohoto mistra základ bonsaje, zelené partie si dopěstuji, ale mohutný, zajímavý kmen musí být dán.

Fotografie rozpracovaného materiálu vás budou svádět k pocitu neuspořádanosti, chaosu a nepořádku, avšak opak je pravdou. Kawabe san je nesmírně pečlivý a důsledný člověk, který má jasnou vizu odkud kam chce s rostlinou jít a tohoto cíle dosáhne. To, že pracuje vesměs na rostlinách jiného majitele a že o něm není slyšet je věc jiná.
Fotky si prohlédněte pečlivě a určitě vícekrát, objevíte jistě bezpočet důležitých detailů, které rozhodují o kvalitě bonsaje.

 

Fotografie:

zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
AOB     3T5   
 9  K   F  538
EB5  J5Q  7TG   
 G  4  U   CJD
TTG     9JH   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík