Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Brixen 2008
Napsal Čestmír Sosnovec   
Sobota, 11 říjen 2008
 

Podzimní cesty do Brixenu, kde se účastním bonsajových seminářů u Othmara Auera, patří pokaždé ke krásným zážitkům mého bonsajového roku. Ani tentokrát tomu nebylo jinak. Už při čtvrtečním sledování předpovědi počasí jsem tušil, že studená fronta nad Alpami bude poslem prvního letošního sněhu, který uvidím a mé očekávání se naplnilo. Na pasu Brenner skutečně padal sníh a to po kilogramech, takže nebylo mnoho vidět. Údržba silnic je ale opravdu perfektní, a tak se není čeho obávat.

Seminář byl po dohodě nás všech věnován opět tématu bunjin - literátský styl. Mám tento styl velice rád, i když patří mezi nejtěžší styly vůbec, právě pro svou jednoduchost. Vždy než se pustíme do tvarování vlastního materiálu, předchází mu teoretická část, kterou měl tentokrát ve své režii Othmarův host a kamarád současně, Edoardo Rossi z Padovy. Svůj dopolední výklad k tématu bunjin propojil s kaligrafií, tušovou malbou i celým historickým vývojem Japonska. A protože je hudebníkem, hodně paralel přinášel i z hudby.

Tvarování stromů u Othmara je vždy velkým poučením, pokaždé se člověk naučí něčemu novému a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Těší mne, že už vidím různé možnosti tvarování stromů, jejich zajímavé linie. Vím, že se budu muset rozhodnout pro jednu z nich, sám. Vím také, že cesta k výslednému tvaru je téměř nekonečná a pouze v určitých momentech lze mluvit o dokončení, hned zase následuje nutnost úprav. V běhu mnoha let jakoby člověk tesal sochu z kamene a ta pomalu vystupovala z masy. Nejprve kmen, poté kosterní větve, následně jejich rozvětvení až k zelenému obrostu. Mezitím stárne borka, praská a vytváří starý vzhled stromu. Pochopil jsem, že nemá smyslu něco urychlovat, za každou cenu chybějící partie kamuflovat, naopak správné je trpělivě pracovat na postupných krocích ve vývoji stromu.
První dva tři roky jakoby se nic moc nedělo, ale po čtyřech až pěti letech, kdy materiálu přibývá a člověk má možnost porovnání různých fází vývoje, se celý proces mění v drogu, které se nedá uniknout.


V tomto příspěvku přináším několik fotografií z Othmarova sídla v Brixenu, pak také pozvání na krásnou výstavu bonsají ve stejném městě v listopadu (www.sakkaten.com) a nakonec snímek mého stromu po vytvarování s Othmarem   (vývoj stromu si můžete prohlédnout v příspěvku z 25.11. 2007 - borovice Pius Notter, sekce tvarování).

 

Fotogalerie:

   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
1PN     NGY   
D L  L  S H  YWF
NR6  PXJ  S25   
5 O  H  K J  HSW
34R     INL   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2020 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík