Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Borovice lesní
Napsal Čestmír Sosnovec   
Pátek, 20 srpen 2004
 

autor: D. Stříbrný
majitel: D. Stříbrný
text, foto a pérovky: Č. Sosnovec

Borovice lesní, kterou můžeme představit v tomto příspěvku patří také k velice nadějným bonsajím.
Pan Stříbrný ji nalezl v přírodě na kameni a protože ho svým tvarem zaujala, rozhodl se ji vyzvednout. Ihned po vyzvednutí borovici zasadil do volné půdy, kde se celý další rok mohla zotavit a zvyknout si na nové prostředí. Následující rok se ocitla v pěstebním kontejneru, což bylo poměrně brzy, ale strom zvládl tato dvě přesazení brzy po sobě bez újmy. Po dvou letech v kontejneru, kdy strom dobře rostl se Dalibor Stříbrný rozhodl zahájit tvarování a strom přivezl k nám.

Společně s Michalem Budíkem jsme si strom prohlédli ze všech stran a v podstatě se shodli na několika variantách tvarování. Hned v úvodu bylo jasné, že první silná větev na pravé straně bude přebytečná, protože je příliš dlouhá, silná a rovná a celkově ruší krásnou dynamickou křivku kmene.
Druhá podstatná věc, která rozhodla o čelní straně stromu byly kořenové náběhy. Ty nejsou úplně ideální, protože z kmene asi 5 cm nad povrchem substrátu vystupují menší kořeny a navíc pouze na jednu stranu. Bylo by sice možné kořeny odstřihnout, ale kmen se pod nimi zužuje a odstřižením bychom toto zúžení ještě zvýraznili. Proto jsme kořeny ponechali na svém místě a využili opačnou stranu kmene, takže téměř nejsou vidět.

Na borovici je nejzajímavější větev rostoucí z levé strany kmene, která kmen kříží a vystupuje na opačné straně. Právě toto křížení, diksutabilní bod, tvoří základ této bonsaje a tvarování je na ní založeno. Jedná se o přirozeně vzniklý tvar a toho bylo třeba využít.
Po této větvi se Dalibor musel rozhodnout, zda ponechá na stromu původní vrchol, nebo zda ho odstřihne a vytvoří nový. Rozhodl se pro druhou možnost a domnívám se, že správně (viz foto). Mimo jiné také proto, že se mu tím otevřela další možnost tvarování v budoucnosti - kresby

   
   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
MAJ     L1Y   
L O  M  G   A2M
7 X  KFE  CK8   
1 P  G  Q A  87R
U1K     7RB   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík