Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Azalky jako bonsaje
Napsal Čestmír Sosnovec   
Pondělí, 29 leden 2007
 

V pondělí 26.9. 2006 jsem odjížděl s Kunio Kobajašim na okružní jízdu po tokijských bonsajistech, kteří sídlí v dosažitelné vzdálenosti od jeho zahrady. Zhruba po hodině jízdy parkujeme před vjezdem do poměrně malé zahrady, která je plná bonsají.
Teprve po vstupu do jejího areálu vidím, že ani jediná bonsaj nezastupuje téměř žádný jiný druh než azalku. Procházím zahradou a nenacházím také ani jedinou stejnou rostlinu, tedy tvarově stejnou. Na podstavcích jsou zastoupeny všechny styly bonsají, které člověk zná z literatury a řada dalších, specifických.
Majitel přilehajícího domu a zahrady zároveň nás vřele vítá a nabízí tradiční osvěžující čaj. V průběhu rozhovoru se dozvídám, že součástí zahrady jsou i ostatní budovy, které ji uzavírají do jakéhosi obdélníku. Interiér úzkých budov vyplňují misky, substráty, stolky i suiseki, vše na prodej. V reprezentační místnosti si prohlížím nekonečnou řadu ocenění z mnoha výstav bonsají v minulosti. Cítím jakousi pohaslou slávu.
Nezávisle na mé prohlídce se před odjezdem dozvídám, že tato zahrada, či obchod, prochází velkou krizí. Ta nesouvisí s majitelem, ten se o zahradu stará otrocky vzorně a věřte, že jsem "pořádnější" zahradu v Japonsku neviděl, ale s obecným trendem, který azalky v tuto chvíli staví na jednu z posledních kolejí zájmu bonsajistů. Tatam je doba, kdy azalky vévodily výstavám, nemluvě o tom, že byly skvělým obchodním artiklem. Bohužel byly, bohužel pro tuto zahradu.
Přes tyto komplikace je na majiteli vidět odhodlání pokračovat ve své práci. Přiznám se, ani mne to nepřekvapuje, když si uvědomím, kolik práce je za rostlinami skryto.

 

Fotografie:

zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
T1D     LQL   
2   U   Y  UCB
K8N  9U9   L   
 W  F   W  Y5J
QDC      T   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík