Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Výstava 2009 - rekapitulace 2
Napsal Čestmír Sosnovec   
Neděle, 07 červen 2009
 

vystava-34.jpg Aranžmá keramiky ve stodole se setkalo s velkým ohlasem, proto jsme se rozhodli ponechat sbírku „paličských zmetků", jak je Jiří Duchek sám nazval, vystavenou do konce června. Pokud tedy někdo z vás výstavu nestihl nebo se chystal na setkání „kamenářů", kteří dlouho dopředu naplánovanou akci neočekávaně zrušili (aniž by nám to oznámili), pak si udělejte výlet do konce školního roku.

Středeční vernisáž byla ve znamení harmoniky. Jana Vébrová, bez mikrofonu, bez mrknutí okna přezpívala více než 150 hostů volně stojících po celé zahradě a sama si vlastně udělal tu nejlepší reklamu na svůj koncert 18. července v naší stodole.

Hlavní expozicí byla i v letošním roce keramika. Šlo o výstavu neobvyklou, neboť její náplní bylo prezentování objektů, které v průběhu výpalu dostály určité újmy a není možné je běžným způsobem používat. Tu se speklo víčko s konvičkou, tam dva hrnky k sobě, tu praskla glazura i s hlínou a váza teče či glazura stekla tak, že šálek nelze postavit, aby stál rovně (pokud ji tedy neubrousím). Některé „výsledky" jsou opravdu jen málokdy k vidění, ale právě proto jsou takové zmetky skutečnými originály. Příjemné je navíc i to, že se jedná o keramiku mnoha českých autorů. Když si k nim přidáte ještě Jirkovi trefné texty, je o zážitek postaráno.

Výhodou letos bylo „objevení" nových prostor, které poskytly další možnosti prezentace. Návštěvníky zaujal především sklep s nově upravenou klenbou, kam jsme umístili dva krásné texty k tématu keramika od Jiřího Duchka. Kdo nebyl pozorný, nemusel si jich ani všimnout.

Keramika sama o sobě je krásná, pokud ji ale doplní zajímavá květinová vazba, vyzní mnohem přesvědčivěji a živěji. Také proto jsem letos požádal manžele Čihulovi ze Studia Kytice ze Sedlčan, aby se tohoto úkolu zhostili. Známe se dlouhá léta, jejich tvorba má skutečně vysokou úroveň, která se projevuje především úžasným citem pro danou věc. Dostali od nás naprosto volnou ruku a samozřejmě nezklamali. Stodole dali život a keramice eleganci.

Pod kolnou jsme letos uvítali akademického malíře, grafika a ilustrátora, pana Miro Pograna, který přivezl Japonskem inspirované grafiky. Právě Miro by měl být naším hlavním vystavujícím příští rok ve stodole. Když uvážím, že se zabývá také keramikou, máme se na co těšit.

Ve stodole je možné objevit i dílka z rukou táborských origamistů, kteří excelovali při sobotních a nedělních ukázkách skládání japonských papírových „hraček", mohu-li je tak nazvat. Jak dospělí, tak především děti zde trávili dlouhé minuty a po házení různých šipek a letadélek odcházeli s novými zkušenostmi a řadou složených „drobností" domů. Klukům nevadilo (tedy trochu ano, ale až večer) ani intenzivní slunce, po kterém bychom v posledních třech chladných týdnech sáhli všema deseti.

Když výstava v neděli večer oficiálně skončila, neměli jsme nejmenší důvod k nespokojenosti. Vyšlo počasí, přišlo mnoho návštěvníků, ohlas mimořádný.

Tak snad zase za rok, ještě před tím ale přijměte naše pozvání na letní koncerty, letos budou opravdu stát za to.

Lístky už prodáváme...

 

FOTOGRAFIE:

 

   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
SGJ     TMT   
P   5   2  9OG
UM7  DED  O3S   
X 4  R   U  DXD
WKQ     OA4   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík