Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Tokio 2008 - 2. část
Napsal Čestmír Sosnovec   
Neděle, 11 leden 2009
 

tokio-2008-16.jpg Přesně nevím, jak se účastníci cesty cítili, ale když tak matně vzpomínám, myslím, že můj cíl, dostat je trochu do stresu a napětí, vyvolat nepříjemné pocity stísněnosti a absence soukromí, se podařil. Pomohl mi i první hotel, ve kterém jsme se setkali s těmito, pro Japonsko tak typickými, vjemy. Nejzajímavější a pro Evropana jistě jen těžko pochopitelný je fakt, že Japoncům tento životní styl vesměs tolik nevadí. Chtěl jsem tuto zkušenost všem zprostředkovat, i když nepříjemnou, myslím, že důležitou.


Když jsme pak večer hledali restauraci k povečeření, skončili jsme v kavárně a byli rádi, že vůbec máme místo a můžeme v klidu posedět. Posezení v kavárně však předcházela návštěva čtvrtě Akihabara, proslavené mimo jiné prodejem elektroniky. Pominu-li šest nebo sedm poschodí, kde se neprodává nic jiného než elektronika, televizory, přehrávače, slovníky, fotoaparáty atd. atd., pak stálo za povšimnutí, co jiného, množství zákazníků. Hlavními průchody mezi regály se zbožím se dalo jen s obtížemi procházet. Desítky prodavačů číhaly na sebemenší náznak zájmu o zboží a okamžitě se věnovali zákazníkovi. Věděli, co prodávají, co vše daný přístroj umí, jaké jsou výhody dražší varianty.....

To vše mělo dvě malé nevýhody, tedy pro mne. Ta druhá vyplývá z té prvé. Jsem na Japonce dost vysoký..... a tím pádem jsem je špatně slyšel, protože všude byl strašlivý hluk. Na každém rohu totiž nějaký z prodavačů vyhlašoval právě vrcholící losování o „mimořádné" ceny!!!

Po hodině, kdy jsem koupil, co jsem potřeboval, jsem odutd utíkal jako vystrašený malý kluk. 

Ginza, nákupní tepna Tokia, láká především svými luxusními obchody, živostí a snad mohu napsat i „směsicí" světových způsobů nakupování. Když procházíte kolem 20 metrových vánočních stromů, snadno zapomenete, že pobýváte v zemi kde se ve všedním životě Japonců prolíná především buddhismus a šintoismus. Nepochopitelné je i to, že se tato moderní čtvrť o víkendech mění ze čtyřproudé dálnice plné aut na pěší zónu (plnou lidí). Dokonalá japonská organizace. Dokonale japonsky dodržovaná.

Vše se ale mění, jako u nás. 

A tak jsem zvědav, jak to zde bude vypadat třeba za 15 let. Jestli se vše bude dodržovat jako v listopadu 2008. Jestli......

 

FOTOGALERIE:

 


   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
R      TRO   
7 W  H  6 7  JNR
CS5  BD1  W 3   
 T  W  W T  FK7
 N     ML8   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2020 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík