Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Tokio 2008 - 1. část
Napsal Čestmír Sosnovec   
Sobota, 03 leden 2009
 

tokio-2008-07.jpg Kde jinde začít cestování po Japonsku, když jsme přistáli právě v tokijské Naritě. Hned po vyřízení všech formalit jsme nasedli do objednaného mikrobusu a vyrazili k panu Kobajašimu. O tom už ostatně informovala první reportáž z letošní cesty.

Po prohlídce zahrady a příjemně stráveném obědě s paní Kobajaši jsme pokračovali do dvou zahrad, o kterých budu psát v některé z příštích reportáží. Smyslem této reportáže bude spíše popis města jako takového, jeho atmosféry a zajímavostí. Popis ovšem skromný, protože na Tokio jsme měli vyhrazeny pouze necelé tři dny.

 

Záměrně jsem toto „mraveniště" zařadil na úvod celého pobytu. Tokio mi svou tvář ukázalo již několikrát při předešlých cestách, a protože patřím k lidem vyhledávajícím spíše klidnější místa, byl čas v něm strávený vždy určitou zkouškou odolnosti. A tuto zkoušku by měli podstoupit i účastníci cesty, myslel jsem si. Jednak proto, že Tokio prostě patří k městům hodným osobní zkušenosti a jednak proto, že klidných míst na nás čekalo v další části cesty dostatek. Mimoto, takových míst jako je např. Tokijské hlavní nádraží, ani v Japonsku moc nenajdete.

 

Vše v Tokiu stojí na přesunech, ke kterým se nejlépe hodí metro. Je rychlé, spolehlivé, jezdí pravidelně a často a dopraví člověka téměř kamkoliv. Jeho hustota, pokud zahrnu i nejrůznější soukromé linie, je skoro neuvěřitelná a využití taktéž. A to je právě mnohdy kámen úrazu (pokud tedy člověk přelidněná místa nemá rád). Na druhou stranu nelze bez této zkušenosti Japonsko plně pochopit. Moc, moc jsme se těšil na reakce účastníků, jejich úleky, zda se neztratili apod. Bohužel mých 200 cm jim příliš usnadňovalo situaci. I tak se ale jistě všichni, alespoň občas, cítili neobvykle.

 

Když už bylo čekání na metro ve vzorně sešikovaných dvoj- (někdy troj-) stupech dost, změnili jsme program a vyrazili do některé ze zahrad, či k Císařskému paláci, abychom trochu vydechli. Během několika okamžiků po vystoupení z autobusu či z metra se ocitnete v úplně jiném světě, plném zeleně a tvarovaných stromů či keřů. Samozřejmě nechybí kameny a jezero s barevnými kapry. Jakoby člověk procházel historií, stromy často starší než 200, někdy i 300 let, dávají tušit, jak asi mohlo tehdy vypadat město, z něhož dnes parky a zahrady lemují již výhradně věžáky a nejrůznější mrakodrapy. Žádná stará typická zástavba, žádné mimořádně staré památky. Jen prazvláštní směs různých domů a domků, golfových trenažérů, blikajících výloh a poutačů a tisíců vozidel. Zvláštní kontrast udržující člověka trvale ve vědomí, že ač ve 300 let staré zahradě, stále reálně ve 21. století.

...pokračování za týden

FOTOGALERIE:

 

   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 

Zobraz 1 z 1 komentářů

Tokyo

Napsal: J.Servus () v 04-01-2009 16:49

Tokyo

Napsal: J.Servus v 04-01-2009 16:49

Vzpoměl jsem si na úžasnou paní Sumiko, která nás vodila čtyřpatrovými stanicemi metra se spoustou východů, občas se vracela, ale vždy nás dovedla na místo. Na kontrast - mraveniště lidí a kousek dál oáza klidu, kde můžete obdivovat krásu zahrady, nebo jen tak v klidu posedět a meditovat. Bleší trh za 50ti patrovou Tokyjskou radnicí v parku u vodopádu. Japonci, kteří čekají v řadách na vlak na značkách a čárách vedoucích ke dveřím vágonů bez předbíhání. Čistota na nádraží, v ulicích a stanicích.

 

» Nahlásit tento komentář adminovi

Zobraz 1 z 1 komentářůVložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
94X     POA   
 2  9   O  JY6
 W  IUS   W   
 D  8   P  7DL
 J      I   
   
   mXcomment 1.0.7 © 2007-2020 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík