Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Lenka Dusilová, eternal seekers
Napsal Čestmír Sosnovec   
Sobota, 01 listopad 2008
 

Snad nebude našim čtenářům vadit, když občas na těchto stránkách najdou i něco jiného, než jen příspěvek o bonsajích či zahradách. Tentokrát půjde o hudbu.

 

Lenka Dusilová, Eternal seekers

 

Spolupráce s Beatou Havelkovou a Clarinet faktory

 

Vloni jsem využil možnosti navštívit letní koncert v blízkém amfiteátru ve Vleticích a nelitoval jsem. Kromě Čechomoru, který je zde každoročním hostem a tentokrát hrál s Brněnskou filharmonií, vystoupilo i několik dalších interpretů. Mezi nimi se tyčila jako král Lenka Dusilová. Zcela ovládla podium, i do té doby hlavně pivo popíjející a o všem možném štěbetající několikatisícové publikum. Dodám jen, že nebyla hlavním hostem.

 

Již CD s názvem Mezi světy z roku 2005 se povedlo, a tak jsem se po zjištění na podzim 2007, že Lenka Dusilová připravuje další projekt, začal těšit. Na druhou stranu mne na zemi trochu držela zkušenost s jinými zpěváky, kde nová deska neznamená vždy vznik něčeho nového, zajímavého.

 

V případě desky Eternal seekers jde o pravý opak. Lenka Dusilová spojila své nápady hudební i textové s dalšími autory a vytvořila, společně s nimi, nevšední CD. Hudba nesená především mužským seskupením Clarinet faktory a klavírem Beaty Hlavenkové dává desce specifický charakter. V určitých momentech jako bych slyšel „ebenovské" prvky, v jiných místech zase „bártovské" či „niklovské" (abych dal za pravdu také své ženě). Vždy ale pouze na zlomek vteřiny, vzápětí strhává mou pozornost zpět originalita a osobitost dané skladby.

 

Deska působí tak, jak řekl prodávající v obchodě, kde jsem strávil notnou dávku času při hledání zajímavé muziky z českých vod: "No Lenka, ta pořád něco hledá". Jakoby se žhavé magma chtělo dostat k povrchu. Cítím, že je všude v podzemí, mocné, žhavé, schopné naprosté destrukce. Jakoby si s ním Lenka Dusilová pohrávala a přesně věděla, kam až může zajít, aby se jí nevymklo z kontroly a nezničilo vše již vytvořené, krásné, strhující. Jen občas vytryskne na povrch, ukáže svou sílu, své možnosti a zase se sklidní. Neničí-nepiští, nepřehání-nezahlcuje množstvím slov.

 

Jako když strom zapouští své kořeny a upevňuje tím svůj kmen a větve. Jako ořech palmy plovoucí po hladině oceánu, nechávajíc se nést vlnami, tak si muzikanti pohrávají s písněmi. Po chvilce dorazí k břehu, zakoření a začne růst. Sebere zkušenosti a vydá své vlasní plody, nové ořechy, které poplují zase jinam.

 

Mlsám tuhle srdcovou hudbu a těším se na další putování Lenky Dusilové.


   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
1WX     UAK   
 T  T  A T  GGA
PN9  BY3  F7O   
 B  A   J  B47
1UM     7JL   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2020 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík